NYHETER

Publicerad: 26 jun, 2018

Viktiga datum för antagningen till oss HT2018

27/6 sker slutantagningen till höstterminen. På eftermiddagen öppnar Nyköpings gymnasiewebb - där du som har inloggningsuppgifter kan se din slutliga antagning. De elever som söker utanför länet ska få hem besked från Nyköpings antagningskansli per post inom de närmsta dagarna. 

Antagningskansliet i Nyköping har öppet och nås på 0155-24 81 80, eller mail, antagningskansliet@nykoping.se. I sommar håller de semesterstängt V30-31.   
 Nytt för i år är att Nyköpings kommun har en sommarjour för SYV där elever som behöver råd eller önskar göra någon förändring i sin ansökan kan få hjälp. De nås hela sommaren på adress: syvnykoping@nykoping.se

29/6 vår internatpersonal går på semester.

28/7 är sista svarsdagen på Gymnasiewebben eller via svarskort. 

6/8 antagningskansliet öppnar igen, under veckan påbörjas reservantagningen. 

6/8 vår internatpersonal är på plats.

19/8 Upprop för våra elever i åk 1. 

20/8 Upprop för våra elever i åk 2 & 3